Blog > Komentarze do wpisu
Te chwile, Herbjorg Wassmo

Smak Słowa, 2015

Liczba stron: 384

Są takie chwile, które zostają w pamięci na całe życie. Pamiętamy te ważne i te błahe, na zawsze zostają z nami momenty smutku, radości, triumfu i wstydu. Z chwil można utkać powieść. Herbjorg Wassmo zebrała je w jednym miejscu i poskładała tak, by opowiedzieć o sobie i o życiu w wymiarze uniwersalnym.

Bezimienna bohaterka dorastająca w małym, prowincjonalnym norweskim miasteczku zaczyna swoją opowieść od jednego z najbardziej dramatycznych i piętnujących ją zdarzeń. Będąc nastolatką, uczennicą szkoły realnej zachodzi w ciążę z chłopakiem, którego ledwie zna. Zostaje potępiona przez społeczność i na czas ciąży musi przerwać szkołę. Dzięki determinacji i poświęceniu matki, która postanawia zająć się jej dzieckiem, dziewczyna może kontynuować naukę w innym mieście. Ten czas pamięta jako okres, gdy miota się między tęsknotą za synkiem i domem, nienawiścią do ojca i obawą, że nie jest zbyt dobra, by cokolwiek osiągnąć w życiu.

Kolejne odsłony pokazują bohaterkę jako żonę, matkę, nauczycielkę, początkującą poetkę. Powoli widać jej przemianę - z zahukanej, niepewnej siebie nastolatki z milionem wątpliwości, staje się pewną siebie nauczycielką, coraz bardziej odważną poetką, której wiersze publikowane są w ogólnokrajowych wydaniach gazet. Niestety, wciąż jeszcze daje sobą pomiatać jako żona. Godzi się na mało partnerski związek. Wydałoby się, że czarę goryczy przeleje nakrycie męża z kochanką, ale musi minąć jeszcze dużo czasu, by bohaterka nabrała pewności, że mieszkając sama będzie bardziej sobą.

"Te chwile" to książka o powolnym dojrzewaniu do bycia sobą, o zmiennych kolejach losu i odkrywaniu siły czerpanej z kobiecości. Gdyby napisała ją typowa amerykańska autorka, książka mogłaby by być niestrawną papką, kolejnym przykładem powieści w typie "od zera do bohatera". Wassmo unika łatwych ścieżek i dopowiedzeń. Składa powieść z tytułowych chwil - daje czytelnikowi szansę zajrzenia w umysł i serce swojej bohaterki, ale nigdy nie odkrywa wszystkich kart. Dzięki temu, unika pułapek banalności. Co więcej, pisze mądrze i dojrzale - unika krytyki, oceniania i moralizowania. W związku z tym "Te chwile" poruszają czułe struny i przenoszą w świat bohaterki, która ze strony na stronę staje się nam bardziej bliska. Ogromny talent pisarski i subtelność, to coś, co wyróżnia tę powieść Herbjorg Wassmo.

środa, 10 czerwca 2015, agnieszka_kalus

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2015/06/16 23:00:40
Słyszałam już o tej książce pochlebne słowa. Chciałabym ją kiedyś dorwać.
-
2015/06/17 13:53:16
Ja również słyszałem wiele naprawdę pochlebnych opinii, o tej pozycji. Tak się zastanawiałem, gdzie można, by ją dorwać. I ostatnio dowiedziałem się, że można ją zakupić w empiku. Fajnie, by było ją zdobyć, ponieważ może się okazać nawet jak, dla mnie pozycją roku.
-
2015/06/22 18:24:38
zapisuję do wypożyczenia/kupienia/pożyczenia, czyli do przeczytania:)
-
2016/06/15 22:05:17
Sporo pochlebnych opinii, trzeba będzie sprawdzić samemu.
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...