Blog > Komentarze do wpisu
Dobra świnka, dobra, Sy Montgomery

Marginesy, 2015

Liczba stron: 284

Christopher Hogwood jest świnią, której trafiła się główna nagroda na loterii życia - zamiast do rzeźni, trafiła do chlewika rodziny, która ze względów religijnych i światopoglądowych nie spożywa wieprzowiny.

Sy Montgomery, przyrodniczka, podróżniczka i pisarka, autorka książek o zwierzętach i naturze przeznaczonych dla dorosłych i dla dzieci, postanawia adoptować małą świnkę z zaprzyjaźnionej farmy. Wybór pada na najbardziej cherlawego prosiaczka, takiego, który nie ma szans na przeżycie bez pomocy człowieka. Nie większy od kota Christopher balansuje na granicy życia i śmierci, gdy w pudełku po butach przyjeżdża do nowego domu. Rozpoczyna się zakończona sukcesem walka o życie zwierzątka oraz niekończąca się seria pytań o to, co Sy i Howard zamierzają zrobić ze świnią. Niewielu ludzi pojmuje, że nie planują przerobić jej na szynkę. Wkrótce jednak nawet najbardziej sceptyczni poddają się urokowi Christophera, który w życiu ceni proste przyjemności - dobre jedzenie i drapanie po brzuszku.

Dzięki ucieczkom z zagrody Christopher staje się znany w całej okolicy, dzięki popularności książek i filmów Sy, zyskuje ogólnokrajową sławę. Ogromny apetyt świnki zaspokajają sąsiedzi z bliższej i dalszej okolicy zbierając dla niego resztki ze stołów. Wszyscy są mile widziani w chlewiku i pod drzewem, gdzie Christopher spędza ciepłe dni. "Dobra świnka, dobra" to kronika życia Christophera i jego ludzkiej rodziny. Wypełniają ją radości związane ze świnką - jej psoty, nielegalne eskapady po okolicy, przyjazne nastawienie do dzieci i rozkosz czerpana z zabiegów pielęgnacyjnych. Słodycz i radość równoważą fragmenty dotyczące przykrych konfliktów rodzinnych Sy i Howarda, chorób i śmierci ich bliskich, życiowych rozterek oraz codziennych smutków.

Tytułowym bohaterem jest świnia i wokół niej snuje się opowieść. Nie można jednak zapomnieć, że ta świnia zamieszkała w ludzkiej rodzinie jako jej pełnoprawny członek i pupilek. Dlatego należy mieć świadomość, że historia Christophera jest ściśle związana z ludźmi. Dodanie do książki wątków autobiograficznych przydało opowieści dramaturgii i wyszło jej na dobre. Chociaż nie każdy czytelnik pragnąłby opiekować się świnią, to każdy jest w stanie zrozumieć motywacje Sy i jej światopogląd. To ciepła, wzruszająca książka dla tych którzy kochają zwierzęta i przejmują się ich losem.

wtorek, 09 czerwca 2015, agnieszka_kalus

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2015/06/16 13:08:12
No wreszcie zostało napisane coś wesołego. I chociaż lubię czytać kryminały, a także dramaty to tak, na serio brakowało mi czegoś, żeby poczytać jak się ma na przykład zły humor. I ja wam mówię ta książka spokojnie się przyjmie bo to dla czytelników zawsze będzie coś nowego.
-
2015/06/17 19:53:41
Razem z córcią naszym ulubionym filmem są przygody świnki Babe i świnki Wilbur z Pajęczyny Charlotty, więc po tą książkę z chęcią sięgniemy i poznamy losy kolejnej jakże sympatycznej świneczki :) Serdecznie pozdrawiamy!
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...