Blog > Komentarze do wpisu
Diabeł i tabliczka czekolady, Paweł Piotr Reszka

Wydawnictwo Agora, 2015

Liczba stron: 219

Dobry reporter znajdzie ciekawy temat nawet tam, gdzie na pierwszy rzut oka nie dzieje się nic wartego uwagi. Paweł Piotr Reszka potwierdza tę tezę zbiorem reportaży pt: "Diabeł i tabliczka czekolady".

Autor krąży wokół kilku tematów, pokazując je z wielu perspektyw. Jedną z dziedzin, która go zajmuje, jest religia. Przedstawia portret zaprzysięgłej dziewicy, kobiety, która rezygnuje z tradycyjnego związku w zamian za symboliczny ślub z Jezusem. Opisuje również burzliwy konflikt w domu zakonnym sióstr betanek w Kazimierzu Dolnym. Udaje mu się dotrzeć do osób, które odeszły z zakonu, próbuje dowiedzieć się czegoś od rodziców kobiet, które postanowiły poddać się woli siostry przełożonej i przeciwstawić woli zwierzchników kościelnych.

Drugi temat, który powraca, to homoseksualizm i próba odpowiedzi na pytanie czy można "uleczyć" homoseksualistów i sprawić, by w zgodzie ze sobą żyli w związkach hetero. Oczywiście grupa wsparcia składa się z osób religijnych i ma silne powiązania z kościołem. Autor stawia pytanie o skuteczność terapii i etykę tego typu działań. Jest to tym ciekawsze, że na pierwszy rzut oka widać, że metody są mocno kontrowersyjne.

Najwięcej miejsca zajmują reportaże o biedzie, niedostatku materialnym i jego tragicznych skutkach. Wśród nich znajdziemy nowe spojrzenie na znaną z mediów historię o kobiecie, która ukrywała zwłoki noworodków w beczce po kapuście. Równie mocno zapada w pamięć historia dziewczynki jakich wiele. Od pozostałych osób w szkole odróżnia ja tylko to, że jej rodziców nie stać na nowe ciuchy i modne gadżety. Bieda jest jej piętnem, powodem do kpin, odrzucenia i szokująco niekompetentnego i wyzutego z empatii zachowania nauczycieli.

Doskonałym pomysłem na ten zbiór reportaży jest przeplecenie dłuższych tekstów krótkimi, lecz bardzo wymownymi artykułami, skupiających się na jednej osobie. Wśród nich jest również tytułowa opowieść o mężczyźnie z tabliczką czekolady, która przyjmuje tu postać symbolu - jest zdobytym wielkim wysiłkiem obiektem pożądania i wyznacznikiem wartości człowieka. Czytanie tego zbioru reportaży jest szczególnym przeżyciem. Autor wiedzie nas za rękę, wskazując ludzi i sprawy, które zwykle mijamy, nie poświęcając im ani chwili refleksji. Musicie przeczytać.

środa, 17 czerwca 2015, agnieszka_kalus

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2015/06/18 08:48:53
Jak miło jest zobaczyć, że komuś jeszcze przypadła ta książka do gustu, choć chwilami łatwa nie jest. Mogę, z przyjemnością, podzielić się ulubionymi przeze mnie cytatami z tej książki.
-
2015/06/18 15:42:26
Czuję się zachęcona,zapisuję do listy. Ciekawe,czy dostanę w bibliotece...
-
2015/06/18 16:36:29
Przyznaję się bez bicia, że wcześniej nie słyszałam o tej książce, jednak po Twojej recenzji już wiem, że muszę ją przeczytać.
kolodynska.pl
-
2015/06/18 19:33:24
dc_hexe - To prawda, nie jest łatwa. Kilka razy czułam się znokautowana. Ale chyba o to chodzi w reportażach, żeby nas trochę zmarnowały.

-
2015/06/18 19:34:32
Dorota - najbardziej lubię, gdy kogoś zachęcę do lektury :) Książka ukazała się kilka miesięcy temu, więc w dobrej bibliotece powinna już stać na półce.
-
2015/06/18 19:35:05
Anna K - powinna Ci się spodobać, tym bardziej, że chyba wszystkie reportaże dotyczą okolic Lublina.
-
2015/06/19 12:11:54
Mnie osobiście bardzo podobają się okolice Lublina. Byłem ostatnio w Cycowie i mimo, że nazwa jest śmieszna to naprawdę ładna okolica. Sam Lublin jest jednak brzydki i taki obdrapany. Nie podoba mi się to miasto. Co do książki to jest interesująca na razie, dla mnie tylko w tytule, ale na pewno ją będę musiał sprawdzić.
-
2015/08/23 12:30:59
Z Twoich tekstow bije naprawdę wielka, wrecz nie bójmy się tego stwierdzeia, ogromna pasja :) Chylę czoła tym bardziej, ze oprócz tej pasji da się również tutaj wyczuc wielki talent do pisania oraz szczerosc, co jest chyba najwazniejsze, gdy ktos postanawia się dzielic slowem pisanym z kimś innym, a niestety zdarza się to rzadko :(
-
2016/01/25 13:05:26
Na prawdę świetnie piszesz i ta recenzja Diabeł i tabliczka czekolady bardzo mi wbiła się w głowę. Postaram się ją przeczytać :)
-
2018/04/07 07:13:56
minęło sporo czasu... bardzo jestem ciekawa, jak podobały Ci się nowsze książki Autora. pozdrawiam, .d.
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...