Blog > Komentarze do wpisu
Teoria niegrzecznej dziewczynki, Hubert Haddad

W.A.B., 2015

Liczba stron: 384

Autor sięgnął po autentyczną historię sióstr Fox, które odegrały ważną rolę w powstaniu i rozwoju spirytyzmu. Wiele lat po śmierci znaleziono dowód na autentyczność tego, co mówiły, a one same obrosły legendą. Obecnie znane są każdemu, kto interesuje się zjawiskami nadprzyrodzonymi.

W 1948 roku coś dziwnego zaczyna się dziać w zajmowanym przez rodzinę Foxów domu w Hydesville. Najmłodsza Kate twierdzi, że słyszy ducha. Z pomocą starszej siostry Margaret wchodzi z nim w kontakt i dowiaduje się, że jest to duch mężczyzny zamordowanego na terenie zajmowanej przez nich posiadłości. Sprawa staje się głośna w okolicy. Sąsiedzi, głęboko religijna społeczność kwakrów, najpierw ekscytują się sprawą nawiedzonego domu, lecz wkrótce odwracają się od Foxów i stają się otwarcie wrodzy. Siostry wraz z matką przeprowadzają się do starszej siostry Leah, która w nadprzyrodzonych zdolnościach Kate i Margaret widzi szansę na zrobienie kariery wśród wyższych sfer. Organizuje liczne pokazy spirytystyczne, za które pobiera opłaty. Siostry stają się sławne i bogate, lecz w przeciwieństwie do sprytnej najstarszej Leah, dwie młodsze nie potrafią korzystać ze swego powodzenia i szybko popadają w tarapaty - biedę i alkoholizm.

Hubert Haddad stworzył powieść opartą na powszechnie znanych faktach z życia sióstr, dodał kilka wątków pobocznych, podzielił opowieść na rozdziały, wprowadził kilka dodatkowych postaci i...  prawie wszystko zepsuł. Wiele wątków pozostawił niedomkniętych, nie widzę uzasadnienia dla wplecenia w tę historię opowieści o córce pastora. Fabuła jest poszarpana, chaotyczna, brak płynności sprawia, że czytelnik gubi się w tej historii. Sprawy, które wymagają szerszych wyjaśnień są traktowane pobieżnie. Irytuje też styl - rozbudowane opisy, nagromadzenie epitetów, metafor i rozbudowanych porównań. Oto przykład takiego "bełkotu":

"Naznaczone tajemniczością przestrzeni odmienionych inwersją światła - utajonego, a zarazem bardziej intensywnego - wiosenne wieczory miały w sobie ostrą świeżość pochodzącą od gwiazd."

Szkoda, że wykonanie tak mało udane, bo biografia sióstr Fox daje duże pole do popisu - zrobiły oszołamiającą jak na tamte czasy karierę, po czym same się pogrążyły, odwracając się od spirytyzmu i demaskując sztuczki wykorzystywane podczas seansów. Brakuje mi bardziej wnikliwego spojrzenia na związki z mężczyznami, ich wzajemne powiązania w późniejszym okresie, reakcje środowiska na ich wzlot i upadek. Zamiast tego "Teoria niegrzecznej dziewczynki" zawiera posiekane wycinki z biografii okraszone pseudolirycznymi opisami. Szkoda.

niedziela, 10 maja 2015, agnieszka_kalus

Polecane wpisy

  • Czytambolubie.com - nowe wpisy

    Na blogu czytambolubie.com pojawiły się następujące wpisy. Recenzje książek, audiobooków, komiksów: Znalezione nie kradzione, Stephen King Szczygieł, Donna Tart

  • Nowe wpisy na nowym blogu - zapraszam!

    Na czytambolubie.com pojawiły się recenzje następujących książek (okładki są zalinkowane): Jednocześnie przypominam, że tutaj nie będę już pisać, więc proszę z

  • Ważny komunikat i ważna zmiana

    Drodzy czytelnicy, Po ośmiu latach pisania bloga pod tym adresem postanowiłam przenieść się na swoje. Znajdziecie mnie teraz tutaj: czytambolubie.com Powoli cał

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2015/05/10 21:17:54
szkoda, bo już sam tytuł mnie zaintrygował:(
-
2015/05/10 22:06:39
Słyszałem o tej książce bardzo wiele pochlebnych opinii, jednak chyba byłaby dla mnie teraz za ciężka. Szukam czegoś lekkiego, też nie za długiego (maksymalnie dwieście stron), co by pomogło mi się zrelaksować, a jednocześnie dawaloby nadzieję, rozweseliło, trochę wzruszyło. Może możesz mi coś takiego polecić, będę wdzięczny.
-
2015/05/15 10:50:48
Miałem w planie, ale po Twojej recenzji rezygnuję z tej książki.
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...