Blog > Komentarze do wpisu
Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce, Kamil Janicki

 

Ciekawostki Historyczne, 2015

Liczba stron: 476

Inicjacja seksualna chłopców dokonuje się bardzo wcześnie, a ich pierwszymi partnerkami są prostytutki. Dziewczęta w wieku szkolnym zaczynają współżycie nie dbając o donoszenie wianka do ślubu. To nie są problemy współczesnego świata, to w ogóle nie są problemy, lecz obserwacje poczynione przez publicystów i badaczy okresu międzywojennego.

Kamil Janicki zgromadził i przestudiował liczne źródła dotyczące erotyki w przedwojennej Polsce. Okazuje się, że wbrew powszechnemu przekonaniu, nie był to wówczas temat tabu. Przed wojną pojawiały się liczne quasi-naukowe publikacje książkowe, poradniki dla pań i panów, a o problemach związanych z pożyciem pisano w gazetach. Rozwijał się także podziemny handel pornografią.

Polska miała również swojego prekursora seksuologii. Doktor Stanisław Kurkiewicz sam siebie nazywał lekarzem płciownikiem i za swoją misję uznał opisanie zwyczajów łóżkowych. Kurkiewicz słynął ze swojego zamiłowania do słowotwórstwa. Seks to u niego "błogoszczenie", narząd męski zwie "zwisakiem", onanizm "samieństwem", a orgazm "zbieraniem ckliwości". Być może te udziwnienia stanęły mu na drodze do kariery na miarę Masters of Sex.

Lata międzywojenne to z jednej strony okres dużej rozwiązłości, z drugiej czas zabobonów i pseudonaukowych wyjaśnień i rozwiązań. To czas, gdy prostytutki pełniły ważną rolę społeczną, odciążając żony w "przykrych obowiązkach" i wprowadzając chłopców w arkana seksu, a jednocześnie ci, którzy korzystali z ich usług, traktowali je jak śmieci i podludzi. Onanizm uważano za chorobę i powstało mnóstwo teorii na temat niebezpieczeństw zdrowotnych jakie czyhają na amatorów i amatorki masturbacji. Jednocześnie do celów medycznych zalecano stosowanie wibratorów. Piętnowano homoseksualizm, ale obcowania płciowego i molestowania dzieci nie uważano za czyn karygodny.

Autor wnikliwie opisuje epokę przedwojenną punktując jej hipokryzję, przypominając naciągane teorie naukowe i mrożące krew w żyłach praktyki medyczne związane z zapobieganiem ciąży czy leczeniem homoseksualizmu. Książkę uzupełniają bogate przypisy, cytaty z ówczesnej prasy i książek oraz przedruki pocztówek erotycznych i rysunków z takich czasopism jak "Amorek" czy "Nowy Dekameron". "Epoka hipokryzji" jest obfitym źródłem wiedzy o sprawach erotyki dwudziestolecia międzywojennego, choć chwilami nieco przytłacza ilością informacji. Doskonale nadaje się jednak do podczytywania na wyrywki lub jako dodatek do innych lektur.

wtorek, 19 maja 2015, agnieszka_kalus

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2015/05/29 22:54:32
Myślę, że w obecnych czasach też panuje taka hipokryzja jeśli chodzi o sferę seksualną... Książkę z chęcią nabędę, z tematem seksu w okresie międzywojennym jeszcze się nie spotkałem, a choć jest to temat zawsze kontrowersyjny, jest to dziedzina życia jak każda inna. Wart i o niej poczytać. pozdrawiam
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...