Blog > Komentarze do wpisu
Korea Północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu, John Sweeney

Muza SA, 2014

Liczba stron: 387

W ostatnich latach ukazało się kilka książek o najbardziej tajemniczym z państw na świecie. Mimo tego Korea Północna za sprawą dynastii Kimów pozostaje ciemną plamą na mapach. I to w sensie dosłownym - zdjęcia wykonane nocą przez satelitę ukazują nieoświetloną plamę położoną pomiędzy oświetlonymi Chinami i Koreą Południową. Ciemną plamą kraj zapisuje się również w sensie przenośnym - blokada informacji oraz ścisła kontrola turystów przybywających do Korei uniemożliwiają jakiekolwiek kontakty ze zwykłymi ludźmi. John Sweeney, dziennikarz i pisarz, podając się za naukowca, wybrał się z żoną i grupą studentów (prawdziwych i nieprawdziwych) do kraju owianego złą sławą. Dowiedział się niewiele więcej niż wiemy z przekazów medialnych. Na własne oczy ujrzał jednak wszechobecne przejawy kultu Kimów i machinę państwa nie liczącego się ze swoimi obywatelami.

Miejscami surrealistyczna relacja z pobytu w Korei polegająca na odwiedzeniu obowiązkowych punktów na mapie, przeplata się z rozdziałami przedstawiającymi kraj z perspektywy uciekinierów, którym udało przedrzeć się przez pilnie strzeżone granice oraz osób, które przez pewien czas związane były z Koreą i spędziły tam więcej czasu. Sweeney pisze też o początkach dynastii oraz najnowszej historii tego kraju. Są zatem rozdziały o różnym stopniu oddziaływania na czytelnika - te opisujące rozgrywki polityczne bywają monotonne. Te, opisujące próby przechytrzenia opiekunów na każdym kroku towarzyszącym grupie Sweeneya, wprowadzają element dramaturgii. Natomiast te, w których mowa o rzeczach, których przybysze z zagranicy nie powinni widzieć, a zobaczyli, zasmucają i pokazują ogrom kłamstw i zniewolenie narodu.

Podróż Sweeneya nie jest odkrywcza ani demaskatorska - nie udało mu się dotrzeć do miejsc i ludzi, którzy mogliby zdradzić coś więcej niż oficjalna wersja. Większość zgromadzonych przez autora informacji jest ogólnie dostępna - wystarczy poszukać. A jednak autor dokonał wyjątkowo ciekawej kompilacji. Zestawienie tego, co powszechnie wiadomo, z tym czego dowiedział się podczas rozmów  przeprowadzonych poza Koreą, daje szeroki ogląd na sytuację mieszkańców tego kraju. Autor przeprowadził wywiady z byłymi członkami IRA, którzy w Korei uczyli się konstruować ładunki wybuchowe, uciekinierami oraz osobami, które osobiście znały ludzi uprowadzonych i uwięzionych za czasów Kima II. Wszyscy rozmówcy, wszystkie niezależne dokumenty i to, co zobaczył podczas kilkudniowego pobytu potwierdzają, że Korea Północna to kraj na pokaz - z pustymi szpitalami, uniwersytetem, hotelami i nieczynnymi fabrykami. Nie na pokaz są jego mieszkańcy - udręczeni ludzie, którzy przeszli pranie mózgu, trzymani na krótkiej smyczy i rządzeni żelazną ręką przez władców ignorujących podstawowe prawa człowieka.

sobota, 20 grudnia 2014, agnieszka_kalus

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2014/12/21 11:21:31
Kiedyś oglądałam w telewizji dokument przedstawiający przygotowania do igrzysk ku czci wielkiego wodza Korei (jeszcze wtedy Kim Dzong Ila). Dzieci w szkołach ćwiczyły rozmaite układy taneczne, tańce ze wstążkami, grupowe układy o różnych kombinacjach, a to wszystko przeplatane było lekcjami angielskiego, którego uczyli się by poznać język wroga, pielgrzymkami do rzekomego miejsca narodzin wielkiego wodza (oficjalnie jest to góra w Korei, zaś faktycznie wódz urodził się w ZSSR). Wszystkie dzieci były tak samo ubrane, mieszkały w takich samych malutkich mieszkankach w blokach i czynności ich dnia były zbieżne. W oczy rzucała się pewna automatyka ich życia, wpisanie ich w pewien smutny schemat, scenariusz, którym sterowała władza. Był to jednocześnie fascynujący i przerażający obraz. Taki jak cała Korea Północna.
-
2014/12/21 11:34:43
Claudete, chyba widziałam ten reportaż. Ostatecznie okazało się, że Kim nie przyjechał, by obejrzeć przygotowywany dla niego pokaz...
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...