Blog > Komentarze do wpisu
Pożegnanie dla początkujących, Anne Tyler

Świat Książki, 2014

Liczba stron: 190

To jedna z książek, która kazała mi się przeczytać. Nie znałam ani autorki, niezbyt wiele wiedziałam o treści, lecz odkąd zobaczyłam okładkę w zapowiedziach książkowych, miałam ją na uwadze. Nie musiałam długo czekać, by pojawiła się na bibliotecznej półce. Sięgnęłam po nią bez obaw, że wpakuję się w jakieś romansidło. Rzadko mam taką pewność w przypadku nieznanych autorów.

Bohater tej książki, Aaron, od dziecka jest niepełnosprawny, co nie przeszkadza mu cieszyć się życiem i pracować zawodowo. Jest redaktorem naczelnym rodzinnego wydawnictwa, które specjalizuje się w wydawaniu poradników "dla początkujących". Przez większość życia musi opędzać się od swojej namolnej, nadopiekuńczej siostry, która przelewa na niego nadmiar uczuć. Wreszcie, jako człowiek w sile wieku Aaron poznaje niezależną, niezbyt piękną, ale charakterną Dorothy. Małżeństwo z nią jest dla niego wszystkim. A jej śmierć w nieszczęśliwym wypadku pogrąża go w żałobie połączonej z pewnym zdziwieniem, bo przecież nie tak miało być. Jak ma teraz żyć, gdy cały jego dotychczasowy świat legł w ruinach? Pożegnanie z żoną jest łatwiejsze odkąd Aaron zaczyna widywać jej ducha.

To chyba najpiękniejsza książka o żałobie jaką czytałam. Jest taka prostolinijna i nieprzekombinowana, a nie jest wyciskaczem łez ani powieścią nastawioną na efekt. Nie sposób nie polubić głównego bohatera - trochę zagubionego, trochę niedzisiejszego, a jednocześnie bardzo autentycznego. Autorce udało się stworzyć atmosferę zażyłości między czytelnikiem a bohaterami, również dzięki opisom funkcjonowania małego wydawnictwa, w którym każdy pracownik czuje się na swoim miejscu. Powieść nie ma w sobie nic z romansu, a jednocześnie jest o miłości i o przezwyciężaniu złych dni i znajdowaniu nadziei.

wtorek, 26 sierpnia 2014, agnieszka_kalus

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2014/08/26 19:29:22
Nie słyszałam nic o tej książce ale czytając Twoją recenzję, to warto się nią zainteresować. Świat Książki w swoim repertuarze ma trochę wartościowych książek ale większość, to tak nie dla mnie ;)
-
2014/08/26 20:07:04
Ta książka bardzo mi się podobała. Zamierzam sięgnąć po kolejne tytuły tej autorki.
-
2014/08/27 20:43:27
Mnie się kompletnie nie podobała. Główny bohater zachowywał się, jakby miał co najmniej 70 lat i powoli zwijał się ze swoją aktywnością, a nie był po trzydziestce i miał całe życie przed sobą.
Bardzo lubię czytać Anne Taylor i "Pożegnanie dla początkujących" mnie rozczarowało.
-
2014/09/17 09:28:12
Przyznam szczerze, że zmylił mnie tytuł i okładka. Byłam pewna, że jest to jakiś kolejny poradnik jak poradzić sobie z odejściem bliskiej osoby...
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...