Blog > Komentarze do wpisu
Dziennik norymberski, G. M. Gilbert

Świat Książki, 2012

Liczba stron: 512

Ujęci po II wojnie zbrodniarze wojenni oraz osoby, które przyczyniły się do propagowania faszyzmu i wyniesienia Hitlera na szczyty władzy, zostali osadzeni w Norymberdze, gdzie odbył się międzynarodowy proces. Oskarżeni dostali szansę na zapoznanie się z aktem oskarżenia, przygotowanie swojej linii obrony oraz konsultacje z przydzielonymi im adwokatami. Wśród aresztowanych znaleźli się: pierwszy człowiek Rzeszy zaraz po Hitlerze - Göring, minister spraw zagranicznych - Ribbentrop, przywódca Rudolf Hess, gubernator ziem polskich - Hans Frank, architekt i minister uzbrojenie - albert Speer. W sumie proces dotyczył ponad dwudziestu hitlerowców, którzy w większości otrzymali wyroki skazujące. G. M. Gilbert uczestniczył w pracach Międzynarodowego Trybunału w Norymberdze, gdzie pełnił rolę psychologa. Jako lekarz mógł dość swobodnie rozmawiać z aresztantami, a oni obdarzali go sporym kredytem zaufania. Gilbert na bieżąco spisywał swoje wrażenia oraz rozmowy z hitlerowcami. Wydał je potem w formie nieco skróconej pod tytułem "Dziennik norymberski".

"Dziennik norymberski" pokazuje zachowania, rozmowy oraz linię obrony przyjętą przez zbrodniarzy. Większość z osadzonych okazała się w testach ludźmi o wysokim ilorazie inteligencji. Jednakże nie przekładało się to na jakość argumentów użytych przez nich w swojej obronie. W przypadku zbrodniarzy wojennych obrona nie mogła się udać, nawet jeśli ci twierdzili, że nic nie wiedzieli o popełnianym ludobójstwie, to istniały dowody pisane stwierdzające coś przeciwnego. Skrywany przez większość z nich antysemityzm raz po raz wymykał się spod kontroli w cynicznych wypowiedziach.

Ważną postacią procesu norymberskiego okazał się Göring mający ogromną charyzmę i wpływ na pozostałych. Większość ze zbrodniarzy próbowała się bronić zrzucając winę na Hitlera, jego niepoczytalność i brutalność. Göring natomiast do końca próbował być wierny Rzeszy i lojalny wobec jej przywódcy. Swoimi uwagami i groźbami próbował manipulować innymi więźniami. Postać Göringa jest doprawdy przerażająca, większego hipokryty w Norymberdze na pewno nie było.

Co dała mi ta lektura? Przede wszystkim wgląd w umysły hitlerowców, ukazała ich cynizm, hipokryzję i małość. Dała pojęcie o tym jaki szalony był Hitler i jakimi ludźmi się otaczał. Uświadomiła fakt, że Rzesza była ogromną machiną państwową nastawioną na produkcję zbrojeniową i działania wojenne, co finansowane było głównie środkami pozyskanego z zagrabionego majątku żydów i innych podbitych narodów. Do Berlina spływały transporty złotych zębów, wartościowych przedmiotów osobistych i dzieł sztuki, które grabili ludzie pokroju Göringa. Książka pokazuje co na swoją obronę mieli naziści i jak winni się okazali. "Dziennik norymberski" to wstrząsające świadectwo, które trzeba przeczytać.

sobota, 16 marca 2013, agnieszka_kalus

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2013/03/16 11:50:40
Lektura tej książki jest niewątpliwie fascynująca, będzie na mojej liście "do przeczytania"
-
2013/03/16 12:06:52
Czytałam i też uważam, że trzeba czytać takie relacje. W tej samej serii ukazała się również "Sprawiedliwość w Dachau". Równie wstrząsająca lekturą.
-
2013/03/16 12:10:03
Prosperiusz, jestem pewna, że Ci się spodoba
Lena - mam ją nawet na półce, jednak z lekturą wstrzymywałam się do czasu poznania procesu norymberskiego. Jakoś tak sobie ubzdurałam, że to będzie po kolei...
-
2013/03/16 12:44:26
Mnie również przerażają takie książki. Zaczęło się od Borowskiego, potem był Herling-Grudziński... Zobaczymy, co będzie następne. ,,Dziennik norymberski" czy ,,Rozmowy z katem"? Ciężko czyta się takie reportaże, ale myślę, że w pewnym sensie jest to nasz obowiązek.
-
Gość: mamalgosia, *.szczecin.vectranet.pl
2013/03/16 19:14:18
Właśnie kończę "Dziennik norymberski". Niezwykła lektura.
-
2013/03/17 22:04:53
Temat szeroki jak rzeka. Mnóstwo filmów na ten temat mamy do wyboru. A po książkę muszę sięgnąć, bo intrygują mnie umysły faszystów...
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...