Blog > Komentarze do wpisu
Kanalia, Paweł Pollak

J. Santorski & Co Agencja Wydawnicza, 2006

Liczba stron: 253

Paweł Pollak znany jest większości moli książkowych jako tłumacz ze szwedzkiego. Dzięki niemu możemy czytać powieści Johanny Nilsson, Soderberga czy Nessera. "Kanalia" to powieść kryminalna, której akcja osadzona jest w polskim mieście (według mnie w Poznaniu, ale chyba nie ma w powieści wyraźnie określonej lokalizacji), a sposób pisania i fabuła bardzo bliskie są moim ulubionym kryminalnym powieściom skandynawskim.

Mniej więcej w tym samym czasie giną trzy osoby - młoda kobieta zostaje odnaleziona w rzece z kulą w głowie, ale bez ubrania i jakichkolwiek śladów, które ujawniałyby jej tożsamość;  w piwnicy jednego z budynków ktoś znajduje zamordowanego narkomana - mężczyzna został śmiertelnie ugodzony w głowę. Trzecią ofiarą jest kobieta w średnim wieku, architekt, znaleziona we własnym mieszkaniu. Przed śmiercią poddana została torturom, a na stole w pokoju morderca zostawił księgę w języku hebrajskim, w której zaznaczono fragment tekstu.

Śledztwa we wszystkich trzech sprawach prowadzą dwaj starzy wyjadacze policyjni, sprawnie działający, szybko myślący, z odpowiednimi koneksjami, kontaktami i wtyczkami w każdym środowisku. Wraz z nimi pracuje nowicjusz, dla którego sprawy te są pierwszymi doświadczeniami w wydziale kryminalnym policji. Okazuje się jednak, że świeżość spojrzenia oraz mniej konwencjonalne podejście do śledztwa przynoszą niespodziewane rezultaty.

Bardzo ciekawy i wciągający kryminał. Zakończenie ma dość niezwykłe, przewrotne i trochę dołujące. Trudno bowiem pogodzić się z faktem, iż miłość leży tak blisko nienawiści, a nienawiść może podporządkować sobie człowieka i sterować jego zachowaniem przez długie lata. Dodatkowo, okazuje się, że nienawiść połączona z bystrym umysłem doprowadza do nieprawdopodobnych zbrodni. Warto przeczytać i przekonać się na własnej skórze jak szybko mija czas przy tej książce.

 

Moja ocena: 5/6

czwartek, 22 lipca 2010, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/07/22 12:38:34
bardzo mnie zaciekawiłaś
-
2010/07/23 10:19:34
świetna jest. Bardzo mnie wciągnęła :)
-
2010/07/23 10:21:08
Kasia, spróbuj koniecznie :)
Mary, właśnie u Ciebie ją wypatrzyłam :)
-
2010/07/23 12:09:36
Czytałam i również byłam zachwycona :) Dodatkowy atut to poczucie humoru autora :)
-
2010/07/23 12:40:49
ha! fajno:)
-
Gość: Paweł Pollak, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/07/24 21:13:34
Dziękuję za tę recenzję i przy okazji innym blogerkom (Tucha, Mary, Matylda, Seremity), które zechciały napisać o mojej książce. Cieszę się, że wspomniała Pani o tej miłości przeradzającej się w nienawiść. Bo przecież jest to zasadniczy motyw powieści: jak wielka miłość może przerodzić się w ekstremalną nienawiść. Miejsce akcji też trafnie Pani wskazała, a różnie z tym bywało (odsyłam do wpisu na moim blogu pawelpollak.blogspot.com/2010/07/powiesciowe-miejsca-akcji.html).
-
Gość: Paweł Pollak, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/07/24 21:23:09
Jeszcze poprawnie adres, bo nawias się zaplątał
pawelpollak.blogspot.com/2010/07/powiesciowe-miejsca-akcji.html
-
2010/07/24 21:55:42
Witam Panie Pawle :) Zdradzę, że zachęcona przez Pana wpisy wypożyczyłam niedawno "Opowiastki" Soderberga. A miejsce akcji "Kanalii" wykombinowałam sama bez podpowiedzi, chociaż zaglądam czasem na Pana blog :) Pozdrawiam!
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...