Blog > Komentarze do wpisu
Lektura nadobowiązkowa, Borys Akunin

Świat Książki, 2005

Liczba stron: 526

Wiele osób zachęcało mnie do przeczytania serii z magistrem Fandorinem. Już teraz wiem dlaczego :) Akunin pisze z rozmachem i wyobraźnią, a wykreowane przez niego postacie oraz ich przygody deklasują o kilka długości wszystko to, co ma do zaoferowania telewizja.

Nicholas Fandorin prowadzi w Moskwie firmę konsultingową "Kraj Rad", klientów ma niewielu, dochody marne. Rodzinną sytuację finansową ma ustabilizowaną dzięki żonie, która jest redaktorem naczelnym czasopisma. Pewnego dnia do "Kraju Rad" przychodzi starszy dziwny mężczyzna przynosząc Fandorinowi wyrok śmierci. Gdy starszy człowiek zostaje zamordowany tuż po wyjściu z biura, Nicholas zostaje wplątany w niesłychanie zawiłą kryminalno-gangsterską zagadkę, w której stawką jest nie tylko jego życie, ale także bezpieczeństwo jego żony i dzieci. W sprawę uwikłani są moskiewscy magnaci finansowi oraz płatni mordercy.

Równolegle poznajemy historię "cudownego dziecka" siedmioletniego Mitii Karpowa, który jest maskotką carycy Katarzyny w jej petersburskim pałacu. Chłopiec mimo młodego wieku i wyglądu dziecka ma ogromną wiedzę, bystry umysł, ogromny intelekt. Mitia jest świadkiem spisku na Katarzynę - ratując jej życie ryzykuje swoje bezpieczeństwo. Wyganany z pałacu wielokrotnie ociera się o śmierć, przeżywa niesamowite przygody i znajduje przyjaciela w osobie pustelnika, lekarza, myśliciela Daniła Fondorina.

Obie opowieści snute są z polotem i epickim rozmachem, zasysają całą uwagę czytelnika. Autor dość wyraźnie rozgranicza dobrych i złych bohaterów nadając swojej powieści cechy książki przygodowej, a nie kryminalnej. Pod koniec zgrabnie łączy obie części i demaskuje przyczyny, dla których współczesny Fandorin i carski poddany Mitia znajdują się w śmiertelnych tarapatach. Ze stron powieści bije baśniowość - sanie sunące po ośnieżonych rosyjskich ostępach, bajeczne stroje, atmosfera przydrożnych zajazdów przenoszą czytelnika w czasie. Sam Fandorin nie przystaje do współczesnych czasów - idealizm, etyka, wysokie morale, szlachetne urodzenie i nienaganne maniery odróżniają go od moskiewskich nowobogackich. Ciekawa jestem innych przygód magistra.

 

Moja ocena: 5/6

piątek, 04 grudnia 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/12/05 12:41:50
No to mnie zachęciłaś, bo do tej pory kręciłam nosem. Masz dar przekonywania- poszukam coś Akunina. Czy może mam zacząć od jakiejś konkretnej książki?
-
2009/12/05 17:01:26
Kalio :) Ekspertem od Akunina nie jestem. Dotychczas przeczytałam dwie Pelagie z czego jedna nie była zbyt fajna, no i Lekturę nadobowiązkową, która bardzo mi podeszła. Może spróbuj jej poszukać.
-
2009/12/05 23:14:52
"Dekoratora" mam i czytałam - warto :)
-
2009/12/07 14:13:08
Tak, seria z Fandorinem to jest to! z reguły czytam na 1-2 podejścia i nie mogę się oderwać. Tej pozycji jeszcze nie czytałam, ale mam nadzieję, że wkrótce to nadrobię
-
2009/12/10 12:02:56
Bardzo jestem ciekawa Akunina, może więc zacznę od tej pozycji? Brzmi zachęcająco :)
-
2009/12/13 23:34:23
kupiłam serię Akunina dla męża i tak chodzę i chodzę jak lisek w koło drogi i nie wiem, czy zaczać, czy sobie darować. Uczucia ambiwalentne. Chyba jednak się skuszę, bo ty chwalisz, a inni też w zachwytach
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...