Blog > Komentarze do wpisu
Kradnąc konie, Per Petterson

WAB, 2008

Liczba stron: 284

Podczas lektury tej powieści przejrzałam kilka jej recenzji w sieci, ponieważ wciąż miałam przeczucie, że coś się nie zgadza. Utkwiła mi w głowie niezbyt pochlebna opinia o książce - takie też recenzje odnalazłam. Natomiast ja jestem nią oczarowana, poruszona i wzruszona.

Sześćdziesięciokilkuletni Trond wycofuje się ze swojego dotychczasowego życia. Trzy lata po tragicznej śmierci żony sprzedaje wszystko i wyprowadza się na wieś, do miejsca, w którym spędził ze swoim ojcem jedno powojenne lato 1948 roku. Mały, odludny domek, do którego zabrał go ojciec, gdy miał piętnaście lat wyznaczył początek jego dorosłości, teraz Trond chce w nim spędzić swoje ostatnie lata.

Powracają wspomnienia. Trond układa sobie w głowie historię taką jaką była - nie oszukuje się i odtwarza wydarzenia związane z ojcem i brzemieniem jego utraty, z którym żył przez wszystkie lata. Jego wspomnienia wiążą się z bólem, namiętnością, ciężką pracą przy wycince lasu i bliskością z ojcem, jakiej nigdy przedtem i nigdy potem nie zaznał.

Piszecie w swoich recenzjach, że nudno, że tylko drwa rąbią i odśnieżają, stary pryk coś tam wspomina i że zakończenie jest przewidywalne do bólu. A ja czytałam ze skurczonym żołądkiem, siedząc jak na szpilkach i przeżywając dylematy, jakie spadły na ojca Tronda tuż po wojnie. Żyłam jego życiem i myślałam jak on. A tuż po chwili przeżywałam ból rozstania, nieuchronności końca wakacji i początków dojrzewania tak, jakbym była w skórze Tronda stojącego u progu dorosłości. Marzyłam o miłości, tak wielkiej, bezlitosnej i skomplikowanej, że niewielu potrafi o niej pisać, a jeszcze mniej ma dość siły, by za nią podążać. Delektowałam się prostotą przekazu, gładkim językiem, wysmakowanym i nieprzekombinowanym stylem, który uderza prosto w najczulszy punkt. Dotknęło mnie głęboko. Zostanie na długo.

 

Moja ocena: 6/6

poniedziałek, 07 grudnia 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/12/07 23:38:24
od dawna przeczuwam że "Kradnąc konie " to książka dla mnie , wszystkie zniechęcające recenzje mi o tym mówiły ale Twoja sprawiła że nie mogę się doczekać kiedy ją kupię i zacznę czytać
dziękuję :)))
-
2009/12/08 08:00:08
A kto takie herezje wypisuje? ;) Piękna książka, męska, a jednocześnie delikatna; poetycka, ale nie przepoetyzowana. Jedna z ulubionych.
-
Gość: Magda, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/12/08 08:28:15
Zachęciłaś mnie! Wpisuję na listę książek do odszukania i przeczytania :)
Pozdrawiam
Magda
-
2009/12/08 10:18:20
To doskonała książka, jedna z moich ulubionych. Ja się znęcałam w recenzji nad drugą książką tego autora :)
-
2009/12/08 13:10:38
Niebieskaa, mam nadzieję, że nie zawiedziesz swoich oczekiwań. Życzę przyjemnej lektury.
Agawa79, nie znalazłam żadnej w pełni pozytywnej oceny. Może słabo szukałam...
Magda, cieszę się, że się przydałam!
Mdl2, pamiętam, pamiętam :) Przy okazji też pisałaś,że Kradnąc konie jest świetną książką. I to była jedyna pozytywna recenzja z jaką się zetknęłam.
-
2009/12/08 16:02:14
Pozytywną recenzję czytałam w Polityce (można ją zobaczyć w Merlinie), tam również jest kilka innych dobrych ocen. No i w norweskiej prasie też mi się coś obiło o oczy. :)
-
2009/12/08 21:01:12
Mnie recenzje nieco odstraszały. Może powinnam jednak być bardziej odważna :)
-
2009/12/10 12:00:53
Ja natykałam się na raczej pozytywne recenzje i sama już od dawna mam na nią ochotę. Twoja recenzja sprawiła, że podskoczy jeszcze o oczko wyżej na mojej liście i rozejrzę się za nią wkrotce :)
-
2009/12/15 23:41:48
Moja recenzja o tej książce była dobra :) mnie się podobała, choć też czytałam o niej raczej niepochlebne.
-
2011/10/09 14:00:57
to tak jak ja czytalam niepochlebne recenzje o książce "Przeklinam rzekę czasu" a również mnie urzekła, poruszająca, wzruszająca, napisana porstym językiem, piękna opowiesc. "Kradnąc konie" mam na uwadze, a niebawem W.A.B. wyda kolejną, cos z Syberią w tytule. Ponoć najlepsza z ksiązke Pettersona
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...