Blog > Komentarze do wpisu
Różowe strusie pióra, Hanna Krall

Świat Książki, 2009

Liczba stron: 205

Książka "Różowe strusie pióra" powstała z zapisków, listów, wspomnień, które inne osoby powierzały Hannie Krall. Chronologiczny układ książki i ułożenie wpisów pod konkretnym rokiem pomaga zorientować się lepiej w sytuacji polityczno-gospodarczej kraju, która jest istotna do zrozumienia treści niektórych wpisów.

Pierwsze wpisy pochodzą z lat sześćdziesiątych, ostatnie z 2009 roku. Autorka zaznacza, że: jest to książka o tym, co ludzie do niej pisali i mówili przez pięćdziesiąt lat". Ludzie, o których mowa to osoby anonimowe i osoby publiczne, znane, szanowane. Spis nazwisk tych osób znajduje się na końcu książki, wśród nich znajdziemy Krzysztofa Kieślowskiego, Leszka Kołakowskiego, Wojciecha Tochmana, Włodzimierza Lubańskiego i wielu innych. Jednak nie mniej ważnymi bohaterami są nieznani z nazwiska ludzie, którzy zwracali się do Hanny Krall, by ocalić od zapomnienia kolejną wojenną historię.

Okupacyjne dzieje Żydów to nie jedyny temat książki, choć oczywiście najbardziej wstrząsający. Nie mniej ważne są jednak zapiski obrazujące życie w powojennej Polsce, m.in. autorka dotarła do zapisków agentów SB, zadaniem którego była inwigilacja i przesłuchiwanie towarzyszki H.K. Wiele wpisów dotyczy prywantnych rozważań i rozmów niekonieczne związanych ze sprawami wielkiej wagi. Czasem mają one na celu odbrązowienie znanych postaci pokazując ich w anegdocie i lekkiej formie. Krall wplata również listy od córki, najpierw z kolonii letnich, następnie z Kanady dokąd wyjechała z mężem - myślę, że te fragmenty najlepiej pokazują upływ czasu.

Umijętny splot życia prywatnego, spraw ważnych dla jednostki i dla kraju, sprawnie ujęte ramy czasowe są ogromnymi atutami tej książki. Mnie jednak ujęło pochylenie się nad człowiekiem, nad jego mikroświatem i pokazanie jego małych problemów i radości. Podziwiam za umiejętność pisania prostym językiem o sprawach wielkiej wagi.

 

Moja ocena: 5/6

czwartek, 19 listopada 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/11/19 22:26:21
Faktycznie, bardzo ciekawa pozycja. Nie czytałam jeszcze książek tej pisarki, ale chyba powinnam nadrobić te zaległości.:)
-
2009/11/20 10:59:54
Witaj ponownie :)

W poprzednim poście, w komentarzu, zapomniałam wspomnieć mi, że chodziło mi o Jasne Błękitne Okna :) Co do Pamuka, próbowałam się do niego przekonać, ale nie wyszło. Poróżniłam się z nim w kwestii poglądów, cóż, tak bywa w życiu, ale pisać pięknie potrafi...

Panią Krall poznałam wiele lat temu i do dzisiaj z traumą wspominam tamten czas. W sercu noszę niezagojoną ranę i nie wiem, czy kiedyś się przemogę. Strach ma wielkie oczy. Myślisz, że warto, nie ryzykując nowych skaleczeń?

pozdrawiam serdecznie :)
-
2009/11/20 11:44:14
Witaj :)
Wcześniej czytałam tylko "Zdążyć przed Panem Bogiem" tej autorki, potem też obejrzałam spektakl na podstawie tej książki. W przypadku "Różowych..." możesz liczyć na różnorodną tematykę, ale musisz sama chcieć spróbować. Pozdrawiam!
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...