Blog > Komentarze do wpisu
Córeńka, Wojciech Tochman

Wydawnictwo Znak, 2005

Liczba stron: 155

"Córeńka" to reportaż poświęcony dziennikarce Gazety Wyborczej, pisarce, podróżniczce Beacie Pawlak. Beata Pawlak w 2002 roku podróżowała po Azji, pracowała nad nową powieścią oraz próbowała zgłębić istotę islamu oraz jihadu. Zginęła na Bali podczas zamachu terrorystycznego, w którym, w wyniku wybuchu bomb zdetonowanych w hotelach, zamordowano ponad 200 osób.

Tochman wyrusza na poszukiwania zaginionej przyjaciółki i współpracownicy. Próbuje prześledzić drogę Beaty, czepiając się nadziei, że kobieta żyje i spełnia swoje marzenia o pozbawionym europejskich trosk życiu gdzieś w indonezyjskiej głuszy. Niestety, potwierdza się najczarniejszy scenariusz, gdy testy DNA wskazują na obecność dziennikarki w restauracji w czasie eksplozji.

"Córeńka" nie epatuje dramatyzmem, ale porusza wyobraźnię. W pierwszej części autor wykorzystuje teksty samej Beaty Pawlak, by opowiedzieć o podróży po Indonezji, panujących tam zwyczajach, zafascynowaniu odmiennością kulturową. W drugiej, znacznie krótszej części opisuje swoje poszukiwania zaginionej, bałagan w dokumentacji na miejscu, nadzieję, gdy z dnia na dzień wciąż nie ma potwierdzenia śmierci Beaty. W końcu przytacza wspomnienia matki Beaty Pawlak.

Tochman operuje językiem w mistrzowski sposób, w oszczędnej stylistyce wyraża potężne emocje. Każde zdanie wydaje się być na właściwym miejscu, każdy akapit wnikliwie przemyślany. Z prawdziwą przyjemnością zapoznam się z innymi książkami tego autora, tym bardziej, że porusza on tematy zawsze aktualne.

 

Moja ocena: 4,5/6

sobota, 07 listopada 2009, dededan

Polecane wpisy

  • Czytambolubie.com - nowe wpisy

    Na blogu czytambolubie.com pojawiły się następujące wpisy. Recenzje książek, audiobooków, komiksów: Znalezione nie kradzione, Stephen King Szczygieł, Donna Tart

  • Nowe wpisy na nowym blogu - zapraszam!

    Na czytambolubie.com pojawiły się recenzje następujących książek (okładki są zalinkowane): Jednocześnie przypominam, że tutaj nie będę już pisać, więc proszę z

  • Ważny komunikat i ważna zmiana

    Drodzy czytelnicy, Po ośmiu latach pisania bloga pod tym adresem postanowiłam przenieść się na swoje. Znajdziecie mnie teraz tutaj: czytambolubie.com Powoli cał

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/11/07 16:12:51
Lubie czytać książki Tochmana, zawsze pozostawia materiał do zadumy.:)
-
2009/11/09 19:54:01
bardzo wymowna okładka książki. Słyszałam o tej książce, ale z czasem zupełnie wyleciała mi z pamięci. Dzięki za przypomnienie:)
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/04/20 18:12:24
"Córeńka" to powieść, nie reportaż. Reportażowa jest część końcowa, ta krótsza. Pozdrawiam. :)
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...