Blog > Komentarze do wpisu
Pod zawianym kaczorem / The Dirty Duck, Martha Grimes

An Onyx Book, 2004

Liczba stron: 303

Czwarta część kryminalnych przygód Richarda Jury i Melrose'a Planta.

Tym razem panowie spotykają się w Stradford-Upon-Avon, miasteczku ściśle związanym z życiem i twórczością Szekspira. Tutaj ich ścieżki splatają się z losami amerykańskich uczestników wycieczki po Europie. Amerykanie są malowniczy i niezapomniani - począwszy od Harveya Schoenberga miłośnika poetów elżbietańskich i speca od komputerów, poprzez Lady Dew osiemdziesięcioletnią miłośniczkę ginu i "Hustlera", aż po zupełnie niedobraną parę: Amelię i Jamesa Farradayów.

Kiedy ginie jedna w kobiet - uczestniczka wycieczki - zaatakowana przez brutalnego sprawcę, Jury postanawia wesprzeć lokalną policję. Sprawca na miejscu zbrodni zostawia program sztuki wystawianej w lokalnym teatrze z odręcznie zapisanym fragmentem wiersza. Jak się później okazuje wiersz ma wiele wersów, a każdy w nich może zwiastować śmierć kolejnej osoby. I tak też się staje. Sprawę komplikuje zniknięcie Jamesa Carltona Farradaya, przybranego syna amerykańskiego milionera. Jury ma nadzieję, że chłopiec nie został zamordowany.

Powieść aż iskrzy od humoru, najczęściej czarnego i charakterystycznych, przerysowanych postaci. Martha Grimes u szczytu swojej pisarskiej formy świetnie prowadzi wszystkie wątki, przeplata kryminał fragmentami humorystycznymi oraz miłosnymi. Co kilkanaście stron wybuchałam gromkim śmiechem rozbawiona odzywkami Melrosa i Jurego. Humor w powieści wcale nie przeszkadza w odbiorze wątku kryminalnego; co więcej, autorka wciąż podkręca tempo oraz suspens. Podobało mię również to, że Grimes nie zapomina o bohaterach poprzednich części - pojawia się ciotka Agatha (po wizytach której Melrose musi przeliczyć srebrne sztućce ;-)), oraz dwie młodsze heroiny, co do których Jury przejawiał słabość w przeszłości.

Według mnie najlepsza z dotychczas przeczytanych części z Richardem Jury.

Recenzje poprzednich części:

Pod Huncwotem

Pod Przechytrzonym Lisem

Pod Anodynowym Naszyjnikiem

 

Moja ocena: 6/6

niedziela, 11 października 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/10/13 19:02:11
Dededan, przecież Ty normalnie połykasz te wszystkie książki... ;)) Jak Ty to robisz, hmm... ? :)
-
2009/10/14 22:47:21
Czary mary : ) i już książka przeczytana. A serio, to nie oglądam TV. W ogóle nie oglądam.
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...