Blog > Komentarze do wpisu
Barocco, Tobiasz W. Lipny

Karol jest historykiem sztuki. Jego mentorem jest profesor Badura, który dokonuje ważnego odkrycia. Nieznany dotychczas obraz z prowincjonalnego kościółka rozpoznaje jako dzieło mistrza włoskiego renesansu. Karol próbuje prześledzić losy obrazu i jego drogę z Włoch do Praszowic. Jednak pochłonięty jest pracą naukową tylko do pewnego stopnia, ponieważ jego uwagę koncentruje seksowna i tajemnicza Bibiana, dla której Karol bez żalu rozstaje się ze swoją dotychczasową dziewczyną.

Pewnego dnia środowisko historyków sztuki paraliżuje informacja o kradzieży dzieła z kościoła. W tym samym czasie znika Bibiana, a skąpe informacje o niej, bynajmniej nie ułatwiają policji pracy poszukiwawczej.

Książka dotyka wielu wątków, wszystkich pobieżnie. Autor prawie całą pracę myślową, kojarzenie faktów i wyciąganie wniosków, pozostawia czytelnikowi. Nie jest to takie złe, ale pozostawia małe wrażenie niedosytu i niepewności, czy na pewno wszystkie fakty udało się dobrze połączyć. Uwagę zwraca też nonszalancka narracja - przedstawiająca rzeczywistość w nieco krzywym zwierciadle, niezagłębiająca się w rysy psychologiczne bohaterów. Pierwszosobowa relacja wcale nie pogłębia i nie analizuje faktów, raczej przemilcza wydarzenia lub też sprawia wrażenie opowieści snutej z perspektywy lat lub wydarzeń, które zwiększyły narratorowi dystans do sprawy.

Nie da sie zaprzeczyć, że mimo wszystko ksiażkę czytałam z dużym zaangażowaniem. Mimo tego, że planowałam czytać ją w drodze do pracy, po pierwszej takiej przejażdżce i przeczytaniu kilkunastu stron, książkę wyjęłam z torebki i dokończyłam wieczorem w domu. Cieszę się, że zaopatrzyłam się od razu w pozostałe części kryminalnych przygód Karola.

 

Moja ocena: 4.5/6

czwartek, 01 października 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/10/01 17:23:56
Zachęcająca recenzja- historia, kryminał i coś do myślenia w jednym. Żebyś jeszcze podawała objętość, to byłby miód. Ale i tak poszukam:)
-
2009/10/01 17:30:27
:D Ok, będę podawać objętość. Ta jest krótka, nie ma nawet 200 stron. Polecam!
-
2009/10/02 13:00:59
Jeśli dobrze pamiętam, to przeczytałam ją w ciągu dwóch godzin a bardzo rzadko książka wciąga mnie na tyle, bym odłożyła ja dopiero po skończeniu :)
-
2009/10/02 13:30:02
Weisse_Taube - a kolejne części czytałaś? Też takie wciągające?
-
2009/10/02 15:19:49
Jeszcze nie czytałam. W bibliotece zawsze była trzecia część a nie chciałam się za nią zabierać nie przeczytawszy drugiej.
-
2009/10/06 12:03:23
Mogłam kupić w taniej książce od razu 3 tomy za jakieś nędzne grosze, ale ostatecznie tego nie zrobiłam i w sumie nie wiem. Żałować? Nie żałować?
-
2009/10/06 15:52:55
Ja kupiłam wszystkie trzy, ale chyba puszczę dalej w świat po przeczytaniu całej serii. Jako czytadło się sprawdza, ale nie żebym musiała koniecznie mieć na półce. Spróbuj poszukać może w bibliotece. Wystarczy chwila by przeczytać, więc szybko się przekonasz czy chcesz mieć serię na własność.
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...