Blog > Komentarze do wpisu
Sahib, Nenad Velickovic

Moje podróżowanie po peryferiach świata rozpoczęłam od Europy. Na Bałkanach nie byłam do tej pory ani w realu ani w literaturze. Nenad Velickovic pozwolił mi spędzić kilka godzin w Sarajewie i rzucić okiem na Bośnię.

Książka składa się z maili, które Brytyjczyk, pracownik misji humanitarnej, posyła do swojego kochanka pozostającego w Anglii. Bośnia oglądana oczami Anglika wydaje się miejscem egzotycznym, zaniedbanym, targanym wciąż przez konflikty wewnętrzne. Samo Sarajewo to miejsce niebezpieczne - kierowcy nie stosują się do przepisów drogowych, duże połacie miasta są wciąż zaminowane, budynki grożą zawaleniem - najlepszą metodą poruszania się w tej miejskiej dżungli jest korzystanie ze służbowego dżipa oraz usług miejscowego szofera. Szofer o imieniu Sakib jest przewodnikiem Brytyjczyka po lokalnych zwyczajach. Jednocześnie stanowi zupełne przeciwieństwo swojego pracodawcy - ma odmienne poglądy, kulturę w której wyrastał, spojrzenie na rzeczywistość i zrozumienie sensu ingerencji organizacji humanitarnych działających na obszarze byłej Jugosławii.

Obraz Bośni wyłaniający z gorzko-zabawnych opisów Velickovica jest dość zatrważający. Państwo niszczone jest w równym stopniu przez rdzennych mieszkańców, którym najlepiej wychodzi kombinatorstwo, jak i przez pracowników misji humanitarnych, którzy kierują się głównie osobistym interesem. Pożyczki europejskie trwonione są na szereg nieudanych i bezsensownych inwestycji. Państwo pozostaje wciąż w stanie braku równowagi wewnętrznej i daleko mu do samodzielności gospodarczej.

Bystre spostrzeżenia, nieograniczona niczym wyobraźnia, świetne pomysły, lekki język i zabawne sytuacje to atuty tej książki. Dodatkowo powieść przybliża Bośnię, były kraj komunistyczy, próbujący dźwignąć się na nogi po latach niepokojów społecznych. W niektórych fragmentach polski czytelnik odnajdzie nasze własne realia pokazane w krzywym zwierciadle satyry. Polecam!

 

Moja ocena: 4,5/6

niedziela, 19 lipca 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/07/19 14:43:54
Komunizm po dziś zostawia ślady, choćby na psychice ludzi, która kieruje ich nieodpowiednim postępowaniem.
-
2009/07/19 15:17:23
Wybrałaś bardzo ciekawy kierunek w Wyzwaniu. Ja także ogromnie mało mam wiadomości na temat Bośni, to są jedynie standardowe skojarzenie z niedawną wojną.
-
2009/07/21 13:46:04
świetna ksiazka. Zreszta pisałam kiedys o niej. Jak zwykle z mojego wielbionego wydawnictwa Czarne. Polecam tego samego autora "Koczownicy"
-
2009/07/21 14:03:56
Właśnie zastanawiałam się czy warto czytać Velickovica dalej czy może w Sahibie osiągnął już szczyt pisarskich umiejętności. Dopisuję Koczowników do wishlisty.
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...