Blog > Komentarze do wpisu
Notatki o skandalu, Zoe Heller

Specyficzną lekturę wybrałam sobie na wakacje. Przeniosła mnie znowu do szkoły i do pokoju nauczycielskiego. Poza tym trudno napisać cokolwiek na jej temat, tak aby nie zdradzić zbyt dużo treści.

Sheba skończyła już 40 lat ale jest początkującą nauczycielką ceramiki w szkole dla nastolatków. Podjęła pracę tak późno, ponieważ dotychczas zajmowała się wychowywaniem dwójki swoich dzieci.

Sheba nie radzi sobie w szkole - nastolatki są wulgarne, niezainteresowane przedmiotem, krnąbrne i hałaśliwe. Sheba nie umie zaprowadzić dyscypliny w klasie, lekcje jej się sypią, uczniowie nią pogardzają. W pokoju nauczycielskim nie opowiada o swoich doświadczeniach. Raz tylko Barbara, samotna nauczycielka z długim stażem, pomaga jej w rozwiązaniu problemu z dyscypliną. To sprawia, że Sheba obdarza kobietę sympatią i pozwala jej zbliżyć się do siebie. Wprowadza ją też do rodziny.

W tym samym czasie Sheba nawiązuje romans z nastolatkiem ze szkoły. Steve Connolly inicjuje te kontatkty, jednakże Sheba bardzo angażuje się w związek z nieletnim. Zakazana miłość jest dla niej ucieczką od problemów domowych i niepowodzeń w pracy. Jedynie Barbara zostaje wtajemniczona przez Shebę w rodzaj kontaktów z uczniem. Gdy wybucha skandal Barbara jest jej jedynym wsparciem. O zwiazku Sheby i Steva dowiadujemy się właśnie dzięki zapiskom Barbary.

Ta ksiażka to nie tylko opowieść o zakazanej miłości i jej niszczących konsekwencjach. Nie jest też tylko opowieścią o motywach, dla których dojrzała kobieta pozwala sobie na związek z uczniem. Ta ksiażka ma drugie dno - to przede wszystkim powieść o zaborczej przyjaźni, o ciemnych zakamarkach duszy ludzkiej, o podłości. Stawia zasadnicze pytanie o to co jest większym skandalem: czy miłość łamiąca ogólnie przyjęte zasady, czy źle pojmowana przyjażń niszcząca człowieka?

To ciężka lektura na lato, ale warto przez nią przebrnąć. Akcji w niej nie ma dużo, za to pozwala na odległe wycieczki w głowie czytelnika. Jak mało która książka, ta pobudza do myślenia.

 

Moja ocena: 5/6

sobota, 18 lipca 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/07/19 14:21:12
Nie wiem czy czytam kolejną recenzję tej książki (choć tytuł mi nieznany) czy jest to kolejna książka o romansie nauczycielki z uczniem, w każdy razie chętnie zapoznam się z tego rodzaju problematyką.
-
2009/07/26 21:12:00
Zaintrygowana filmem kupiłam książkę kilka dni temu za 6zł - lektura jeszcze przede mną:)
-
2009/07/27 10:05:44
Super! Ciekawa jestem Twojej opinii.
-
2011/04/29 13:35:24
mam ją w domu .
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...