Blog > Komentarze do wpisu
This Night's Foul Work, Fred Vargas

To pierwsze moje spotkanie z twórczością pani Fred Vargas. Książka, którą przeczytałam nie doczekała się tłumaczenia na polski. Czułam się zobowiązana by książkę przeczytać, bo dostałam ją w prezencie i nie chciałam zawieść osoby obradowującej mnie. Trochę jednak bałam się, że to gniot, bo w Polsce Fred Vargas ma dość niskie notowania i mało pochlebne recenzje.

Jednak powieść urzekła mnie i akcją, i swoistym francuskim humorem.

Do oddziału Adamsberga dołącza nowy rekrut, który zmaga się z traumą z dzieciństwa, i który raz po raz wchodzi w drogę Adamsbergowi. Trafia na trudny czas, ponieważ Adamsberg i jego oddział policji kryminalnej badają bardzo zagmatwaną sprawę. Poruszają się w dużym stopniu po omacku. Bo trudno rzeczywiście znaleźć powiązania pomiędzy dziwnymi wydarzeniami, które miały miejsce w Paryżu oraz w normandzkich wsiach.

Dwóch rzezimieszków zostaje zamordowanych na ulicach Paryża, mniej więcej w tym samym czasie ktoś plądruje grób zmarłej niedawno kobiety, a na wsi w Normandii zostaje zabity jeleń, a jego serce wycięte z piersi. W różnych miejscach widziana jest tajemnicza postać, którą świadkowie porównują do ducha.

Adamsberg, którego umysł działa w sposób niedajacy się scharakteryzować w żadnych kategoriach bada wszystkie te ślady przy czynnej asyście swoich zaufanych współpracowników i nowego. Wszyscy oni są charakterystyczni, mają swoje wady ale i mnóstwo zalet. Chwilami towarzystwo wydawało mi się tak absurdalne, że wybuchałam śmiechem znad książki. Szczytem absurdu był pościg po Paryżu (helikopterem, na motorach i w samochodach policyjnych) za kotem tropiącym.

Ubawiłam się po uszy. I tylko o ból głowy przyprawiała mnie maleńka czcionka w moim paperbacku.

 

Moja ocena: 4,5/6

sobota, 27 czerwca 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/06/27 21:22:34
Czytałam "W wilczej skórze" tejże autorki. Nawet recenzję popełniłam. Nietypowy kryminał, interesujący.
-
2009/06/27 21:43:14
Właśnie zdjęłam tę książkę z półki, żeby dalej pogłębiać temat Vargas. Bohaterem też jest Adamsberg. To dobrze, bo go polubiłam. Twoja rekomendacja też działa na korzyść książki.
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...