Blog > Komentarze do wpisu
Śmierć pszczelarza, Lars Gustafsson

Lars Westin jest emerytowanym nauczycielem wiejskim. Jest w średnim wieku, rozwiódł się z żoną kilka lat wcześniej, zajmuje się hodowlą pszczół i prowadzi bardzo nieskomplikowane życie samotnika.

Silne bóle sprawiają, że udaje się do przychodni, by odbyć tam serię badań, jednakże nie ma odwagi zajrzeć do koperty, by dowiedzieć się co mu dolega. Podejrzewa raka, ale aby pozostawić sobie nadzieję, kopertę z zawiadomieniem rzuca do ognia.

Od tej pory jego dni odmierzane są kolejnymi bolesnymi atakami. Wciąż jednak prowadzi aktywne życie, ale nie stara się nadać swojej egzystencji jakiegoś sensu - nie podejmuje nowych wyzwań i odchodzi powoli, tak jak powoli i skromnie żył. W tych ostatnich miesiącach powraca głównie do przeszłych zdarzeń, a swoje spostrzeżenia na bieżąco notuje.

Najciekawsze wydały mi się uwagi dotyczące jego nieudanych związków z kobietami: "Problem  z tymi kobietami polegal na tym, że czuły, iż chciałem o wiele za mało. Kobiety są gotowe na wszystko, jeśli czują, że się tego chce. Chciałem o wiele za mało. Przez całe moje życie. Ludzie nie mieli nigdy uczucia, że mam do nich jakąś sprawę."

Lars umiera dyskretnie, tak jak dyskretnie żył nie obciążając nikogo swoimi problemami.

Ksiażkę warto przeczytać, bo to opowieść o normalności. Ja ją odbieram jako przeciwwagę do współczesnego świata, w którym wszystko jest na sprzedaż a porody, śluby, śmierć to wydarzenia medialne.

 

Moja ocena: 4/6

wtorek, 09 czerwca 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/06/09 22:35:24
Trochę smutne... cicho żyć i cicho odejść.
-
Gość: mary, *.rev.inds.pl
2009/06/13 09:38:02
cholera, smutne Ale ponoc to kanon literatury skandynawskiej
-
2009/06/15 21:08:07
Książka nie dołuje podczas czytania. Nawet mi się łezka nie zakręciła, a to czasem mi się zdarza. Facet sam wybrał sobie życie i sam wybrał sposób odchodzenia i myślę, że to czyniło go spokojnym, bo chyba mimo wszystko nie powinnam użyć słowa "szczęśliwy".
-
2009/06/16 16:34:42
Dziękuję za recenzję, wzięłam książkę z podaja i przeczytam.
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...