Blog > Komentarze do wpisu
Przystupa, Grażyna Plebanek

Przystupa to dziewczyna z małej wsi. Wychowywana przez nieodpowiedzialnego ojca oraz zaniedbującą ją macochę ma smutne dzieciństwo, nieskończoną szkołę zawodową oraz zupełny brak pomysłu na życie. Jednocześnie jest osobą uczciwą, poczciwą i bystrą. Przystupa pod wpływem chwili decyduje się wyjechać do miasta by zatrudnić się do sprzątania.

Szczęście jej sprzyja i szybko znajduje pracę u bogatych ludzi. Życie płata jej jeszcze kilka niespodzianek na skutek czego wyjeżdża do Szwecji, gdzie ponownie zatrudnia się do sprzątania. Początkowo pracuje u polskiej rodziny, następnie w wielu innych domach.

Przystupa jest doskonałą obserwatorką życia w domach, w których pracuje. Szybko się uczy i szybko wyciąga wnioski, jednakże niezaradność życiowa często sprawia, że staje się ofiarą zanim zdoła zareagować. Z poziomu szorowanej podłogi i polerowanych klamek Przystupa obserwuje rozmaite układy rodzinne - destrukcyjne współuzależnienie, dulszczyznę, pozerstwo, przemoc fizyczną i psychiczną, niedopasowanie. Niejednokrotnie sama zostaje wciągnięta w nieczyste zagrania, chociaż z pozoru wydaje się tylko chłodną obserwatorką.

Książkę czytałam długo - w końcu stwierdziłam, że trochę mnie nuży, bo można tak bez końca przerzucać bohaterkę z domu do domu i pokazywać jacy ludzie są źli, bezwzględni i okrutni. Bezmiar smutku i braku nadziei prawie mnie pokonał. Szczęśliwie pod koniec akcja przyspieszyła i zmieniła się trochę jej formuła. Dobrnęłam do końca i w sumie cieszę się, że książkę przeczytałam, bo każda książka Grażyny Plebanek jest inna i każda daje do myślenia.

 

Moja ocena: 4/6

poniedziałek, 15 czerwca 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: karolina, *.home.otenet.gr
2011/01/16 18:08:34
ksiazka mi sie podobala. niby napisana jest w sposob zabawny i cyniczny ale tak naprawde niesie jakis smutek Polaka emigranta skazanego na obywatela klasy B jak nie nizej. nie mowie ze jest tak tragicznie z nami Polakami zagranica ale nie jest az tak rozowo:) sama mieszkam poza granicami i nie czuje sie Przystupa ale ani Rockefellerem:) jestem fanka blogu! pzdr
-
2011/01/16 18:32:21
Karolina, dzięki :) Pozdrawiam ciepło!
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...