Blog > Komentarze do wpisu
Dom z papieru, Carlos Maria Dominguez

Pięknie wydana niewielka książka Domingueza to opowieść dla miłośników książek. Narrator podąża tropem sfatygowanej powieści Conrada, książki, która nadeszła z Ameryki Południowej na adres jego tragicznie zmarłej koleżanki Blumy Lennon. Dedykacja wskazuje kim jest nadawca, jednak nic nie wiadomo o powodach nadania tej osobliwej przesyłki. Narrator pragnie zbadać losy tej powieści oraz powody, dla których doznała tak wielu zniszczeń. Udaje sie w podróż i dociera do prawdy o książce poprzez relacje kilku zajomych lub nowopoznanych bibliofili.

"Dom z papieru" jest przestrogą dla moli książkowych, zbieraczy, kolekcjonerów, miłośników stosów i stosików książkowych. Autor posługując się pięknym, malowniczym językiem podobnym do języka Mario Llosy opisuje kilka typów obsesyjnych zbieraczy książek. Wskazuje też kierunek w jakim może podążyć to pozornie spokojne hobby.

Książki mogą zmienić życie człowieka, niekoniecznie na lepsze. Książki mogą opętać, omamić i zdominować wszystkie sfery życia - tak jak w przypadku Brauera, który to nadał przesyłke ze zniszczonym tomem. Książka może też zabić jak zabiła Blumę Lennon, która zginęłą pod kołami samochodu czytając w drodze tom wierszy Emily Dickinson.

Polecam lekturę wszystkim tym, którzy ponad książkami nie dostrzegają świata. Może nie jest jeszcze dla Was za późno ;)

 

Moja ocena: 4,5/6

czwartek, 18 czerwca 2009, dededan
Tagi: obyczajowa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/06/18 14:11:12
Brzmi zachęcająco. Przeczytam jak tylko uda mi się zdobyć tę książkę. Pozdrawiam:)
-
2009/06/19 11:07:05
Jakiś czas temu czytałam już recenzję i teraz tylko bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że trzeba ją zdobyć :)
-
2009/06/19 23:09:19
Powiało grozą, zwłaszcza, że mam tę książkę i czeka na swoją kolej.:)
-
2009/06/21 14:18:04
To bardzo przewrotna ksiazka. Do dzis nie moge sie uwolnic od szukania "korytarzy" w tekscie kazdej przeglądanej ksiazki, tak jak robił to bohater, by stwierdzic jaka jest wartosc literacka danego tomu.
-
2009/06/21 16:58:41
Dziękuję Ci za recenzję. Postaram się zdobyć książkę.
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...