Blog > Komentarze do wpisu
Coś pożyczonego, Emily Giffin

Fabułę można z powodzeniem streścić w dwóch zdaniach - w dniu swoich trzydziestych urodzin Rachel spędza noc z narzeczonym swojej najlepszej przyjaciółki od czasów dzieciństwa. Pikanterii sprawie nadają dwa fakty: 1. Rachel ma być pierwszą druhną na ślubie Darcy i Deksa; 2. Między kochankami wybucha miłość i przygoda łóżkowa nie kończy się na jednorazowym incydencie. Potem już tylko są pytania: Czy Deks odwoła ślub z Darcy? Co stanie się z przyjaźnią obu dziewczyn? I tyle jeśli chodzi o treść.

Pozostałe 350 stron wypełnione jest fragmentami życia nowojorskich yuppies - kawiarnie, lunche, wyjazdy do domku letniskowego za miasto i przedślubne zakupy. Od czasu do czasu pojawiają się reminiscencje z czasów licealnych Rachel i Darcy, w których Darcy zostaje przedstawiona jako ta wyrachowana i bezczelna a Rachel jako wykorzystywana ofiara pseudo-przyjaciółki.

Czyta się to wszystko dość przyjemnie, szczególnie gdy za oknem deszczowy czerwiec, na morzu sztorm, a w walizce jeszcze tylko Murakami, którego boję się zacząć, bo nie wiem czego się spodziewać. Jednocześnie podczas czytania wciąż wzdychałam i utyskiwałam na rozrzedzenie akcji. Posunęłam się nawet do takiej "bezczelności", że ok. 120 stron przed końcem przeczytałam ostatni rozdział, by potwierdzić lub zweryfikować swoje przypuszczenia o zakończeniu tej historii. Potem już ze spokojem doczytałam pozostałe rozdziały tej ckliwej historii podczas podróży do domu.

Wyciągnęłam też pewne konkluzje z lektury :)

Wniosek nr 1: nie wierzyć, że takie historie z takim zakończeniem zdarzają się w życiu.

Wniosek nr 2: wrócić do literatury bardziej odpowiedniej dla swoich gustów literackich.

Wniosek nr 3: nie szukać potwierdzenia swojej opinii o prozie Giffin w pozostałych jej powieściach. Przynajmniej nie od razu.

Wniosek nr 4: nie zniechęcać innych do lektury tej książki ;) Czego niniejszym nie czynię.

 

Moja ocena: 3/6

środa, 17 czerwca 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2010/02/15 11:43:55
Nie była taka zła, siłą rozpędu przeczytałam jeszcze "Coś niebieskiego". Oczywiście, nie są to ksiażki zmuszajace do refleksji, ale miło się od czasu do czasu zagłębić w coś niezobowiązującego
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...