Blog > Komentarze do wpisu
Psy z Rygi, Henning Mankell

 

 

Morze wyrzuca na brzeg ponton, w którym przydryfowali dwaj zamordowani mężczyźni. Śledztwo ujawnia ich powiązania z Łotwą. Do Ystad przybywa major Liepa aby pomóc Wallanderowi w śledztwie. Następuje zderzenie dwóch światów - szwedzkiego kapitalizmu i rosyjskiego totalitaryzmu, spod którego Łotwa próbuje się wyzwolić. Gdy Liepa zostaje zamordowany zaraz po powrocie do Rygi Wallander zostaje wezwany na miejsce by pomóc w śledztwie. Okazuje się jednak, że łotewscy policjanci inaczej pojmują pewne zagadnienia. Wallander czuje się osaczony nie wiedząc co jest mu pisane w tym obcym kraju.

Wallander poświęca się sprawie zamordowanego kolegi narażając na szwank swoją reputację oraz ryzykując życiem. Działa samotnie w obcym kraju nie wiedząc kto jest jego wrogiem a kto sojusznikiem. Przy okazji zakochuje się w kobiecie, którą ledwie zna. Więcej nie chcę zdradzać, bo każdy zainteresowany sam sięgnie po książkę by szybko dowiedzieć się o dalszych niebezpiecznych przygodach szwedzkiego policjanta.

Mimo tego, że akcja odbywa się zimą w dwóch zimnych z reguły państwach, podczas czytania odczuwałam gęstą, duszną atmosferę narastających kłamstw, niedopowiedzianych historii, wszechobecnego terroru w państwie totalitarnym. Wallandera lubię coraz bardziej, bo jest to chyba jedyny policjant, który przyznaje się do lęków i nie kreuje się na macho. Aczkolwiek nie podejrzewałam go, że jest tak kochliwy.

Moja ocena: 5/6

piątek, 08 maja 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/05/08 18:10:23
:)
Wallander jest świetnym gościem.
Cały czas wstrzymuje sie przed przeczytaniem "Zapory" ostatniej z serii o Wallanderze. Bo mi jakoś zal sie rozstawać.
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...