Blog > Komentarze do wpisu
Ósemka, Katherine Neville

 

Przedziwna książka. Zbyt dziwna, jak na mój gust.

Akcja toczy się przez prawie siedemset stron i dotyczy kompletu szachowego z czasów Karola Wielkiego. Komplet ma ogromną moc, zdolną wpływać na losy świata. Opowieść rozpoczyna się w czasach rewolucji francuskiej we Francji, kiedy to po tysiącletnim ukryciu komplet musi opuścić skrytkę w klasztorze. Zostaje rozproszony po świecie za sprawą zakonnic z Montglane. Jedna z zakonnic, Mireille, podejmuje się misji ponownego zebrania rozproszonych figur.

Drugi wątek dotyczy współczesności - Catherine Velis, specjalistka od komputerów zostaje wciągnięta w niebezpieczną grę. Nie zna jej reguł i celu, ale szybko przekonuje się, że stawka jest bardzo wysoka, wyższa niż życie ludzkie. Stopniowo odkrywa prawdę o szachach z Montglane oraz swojej roli w ich ponownym połączeniu.

Obie bohaterki przemierzają kontynenty dokonując kolejnych odkryć i ucząc się wciąż czegoś nowego na temat Gry, która się toczy na najwyższych szczeblach, a dotyczy figur zabytkowych szachów. Mireille na swojej drodze spotyka najwybitniejsze  postaci XVIII wieku - Napoleona, Robespierre'a, Katarzynę II, Williama Blake'a i wielu innych możnych świata, z których każdy zdaje się zabiegać o dostęp do szachów z Montglane.

Fabuła jest wybitnie skomplikowana, mam wrażenie, że za bardzo - mnóstwo w niej mitów, opowieści, faktów historycznych, mistycyzmu, podróży w nie zawsze określonym celu. Czasami nie wiedziałam jakie motywy kierują bohaterkami powieści i dlaczego tak angażują się w sprawę. Szczególnie wątek współczesny jest mało przekonujący. Bardzo irytujące było podczas czytania wrażenie, że każdy napotkany przez bohaterki człowiek dużo wiedział o ściśle tajnych właściwościach szachów Karola Wielkiego. To były one tajemnicą czy nie były?

Tę lekturę zabrałam ze sobą na majówkę i gdybym miała inną książkę do czytania zapewne rzuciłabym "Ósemkę" w kąt. Brak alternatywy sprawił, że wciągnęłam się w akcję, chociaż przez 200-300 stron czytanie nie było przyjemnością - akcja rwała się, motywy były zagadkowe, postaci dziwne. Po takim poświęceniu nie pozostało mi nic innego jak przeczytać powieść do końca. Ale wiem, że po raz trzeci nie sięgnę po powieść Neville. "Magiczny krąg" był równie pomerdany jak "Ósemka".

 

Moja ocena: 3/6

poniedziałek, 04 maja 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Santafes, *.dsl.dyn.forthnet.gr
2010/06/28 20:04:22
Zgadzam sie z opisem przedmowczyni w 10000%
Ksiazka jest dluga, zagmatwana, i te fakty historyczne czasami opisywane stronicami; gdzie faktycznie nie maja one kompletnie zadnego znaczenia dla glownego watku. Maurowie, Fanicjanie, Algieria, doglebny, zbedny opis taktyk w szachach jest nudny i pozbawiony sensu. Ksiazka nie celuje do zadnego typu czytelnika, czy to lubiacych, dramat, historie, geografie lub tajemnice. znajduje sie w niej wszytsko po trochu.
Zdecydowanie mozna bylo by te ksiazke zamknac w 300 stronach , nie w ponad 600!

Bylam w podobnej sytuacji. Jako ze mieszkam w Grecji nie mam dostepu do wielu ksiazek i jestem skazana na te ktore mi trafiaja sie w reke. Dlatego wlasnie, Wogole przeczytalam te ksiazke. Nie polecilabym jej Nikomu.
-
Gość: Inny czytelnik, *.adsl.inetia.pl
2011/02/26 16:04:12
W pełni zgadzam się z Pani opinią, szczególnie w odniesieniu do wątku współczesnego. Podobny komentarz napisałen na Merlin.pl ale się nie ukazał.
Ja zarzuciłem czytanie tej książki po przeczytaniu połowy. Dałem radę tylko (aż?) 350 stronom tego chaosu, zbiegów przypadków i dziwnych znajomości. Dalej nie wiedziałem, o co naprawdę chodzi w tej książce, jaka jest intryga?
Nikomu nie polecam, to była katorga.
-
Gość: Gru, *.play-internet.pl
2012/05/25 14:27:15
Wlasnie skonczylem jak dla mnie bomba ciekawa z punktu widzenia szachow i historycznych mitycznych watkow. Urywanie watkow bylo troszke czasem denerwujace no i tez bym chetnie skrocil ja o niektore watki no ale jak dla mnie to bardzo dobra ksiazka pozdrawiam Gru
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...