Blog > Komentarze do wpisu
Katedra w Barcelonie, Ildefonso Falcones

 

 

Chyba żadnej innej książki nie czytałam tak długo. I nie chodzi tu o liczbę stron, ale o to, że nie potrafiłam wciągnąć się w akcję, a jeśli już mi się to udawało to i tak po chwili zrezygnowana odkładałam powieść, bo równie przewidywalnej fabuły nie byłabym w stanie sama wymyślić. W końcu na własne potrzeby nazwałam "Katedrę w Barcelonie" średniowieczną powieścią historyczną w rytmie hip hopu i o ambicjach telenoweli.

I rzeczywiście akcja książki przypomina telenowelę - przynajmniej ja tak sobie wyobrażam seriale TV, bo  telewizji w ogóle nie oglądam, a już nigdy nie obajrzałabym żadnego serialu. Tak już mam.

Powieść opisuje losy Arnau'a syna chłopa, który wraz z ojcem w tragicznych okolicznościach musi zbiec do Barcelony, by tam po roku stać się człowiekiem wolnym. Gdy umiera jego ojciec nastoletni Arnau  jest zmuszony sam zarabiać na utrzymanie. Przy tym wspomaga swojego przyjaciela Joana, którego traktuje jak brata. Mimo bardzo młodego wieku i słabości ciała zostaje przyjęty do zgromadzenia bastaixos i w pocie czoła pracuje jako tragarz portowy oraz tragarz kamieni potrzebnych do wzniesienia katedry. Poślubia kobietę, której nie pożąda i zdradza ją z inną, która z początku jest spełnieniem jego młodzieńczych marzeń, a potem staje się jego największą zgryzotą.

To tak pokrótce, bo akcja zapętla się jeszcze wielokrotnie obejmując wojny, bitwy, zdrady, namiętności, przyjaźnie, nienawiści itp. Nie twierdzę, że książka jest nudna, bo wciąż dzieje się coś nowego. Ja twierdzę, że akcja jest monotonna, bo losy Arnaua zmieniają się z dobrych w złe z regularnością sinusoidy. Jak jest dobrze, to na pewno w kolejnym rozdziale będzie źle... Mimo tej irytującej powtarzalności czytałam dalej wmawiając sobie, że Falcones autorem bestsellera jest i, że miliony czytelników nie mogły się mylić.

Nie raz narzucało się porównanie z "Filarami Ziemi" Folletta, przede wszystkim w czterech aspektach: losy Arnaua, budowa katedry, przedstawienie postaci według schematu jak biedny to dobry, jak bogaty to szuja i podbudowa historyczna powieści. Z tym, że Follettowi udało się tchnąć ducha w postacie oraz w tło historyczne. Falcones tło historyczne traktuje poważnie, ale raczej w formie mini wykładów wplecionych tu i ówdzie, bohaterów nazwałabym aktorzynami z telenoweli, chyba tylko Maur Guillem wzbudził moją sympatię.

Teraz już wiem, że miliony czytelników mogą się mylić.

 

Moja ocena: 3/6

niedziela, 26 kwietnia 2009, dededan

Polecane wpisy

  • Czytambolubie.com - nowe wpisy

    Na blogu czytambolubie.com pojawiły się następujące wpisy. Recenzje książek, audiobooków, komiksów: Znalezione nie kradzione, Stephen King Szczygieł, Donna Tart

  • Nowe wpisy na nowym blogu - zapraszam!

    Na czytambolubie.com pojawiły się recenzje następujących książek (okładki są zalinkowane): Jednocześnie przypominam, że tutaj nie będę już pisać, więc proszę z

  • Ważny komunikat i ważna zmiana

    Drodzy czytelnicy, Po ośmiu latach pisania bloga pod tym adresem postanowiłam przenieść się na swoje. Znajdziecie mnie teraz tutaj: czytambolubie.com Powoli cał

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/04/27 08:19:43
Ja też ją mam na półce i jakoś nie ciągnie mnie do jej przeczytania.
-
2009/04/27 12:16:59
Czytałam na początku roku i podobne wrażenie odniosłam, monotonna bardzo ... a szkoda, bo tak sobie myślę, że gdyby ją skrócić o połowę to mogło z tego wyjść coś lepszego ... :]
-
2009/04/27 20:07:54
Naprawdę potrzebowałam dużo samozaparcia by przez nią przebrnąć. Z tym, że muszę przyznać, że od połowy książki czytało mi się dużo lepiej. Tak jakby z górki :) i dlatego mimo początkowego zamiaru ocenienia jej na 2,5 ostatecznie podniosłam ocenę minimalnie w górę.
-
2009/04/29 21:33:12
Chyba trochę spłyciłaś tę książkę porównując ją do telenoweli. Dla mnie ta książka nie była ani za długa, ani przewidywalna czy nudna. Największe wrażenie zrobił na mnie sposób w jaki autor oddał ówczesne realia, opisując je w najdrobniejszych szczegółach, sprawił ze akcja była jeszcze bardziej interesująca.
Pozdrawiam :)
-
2009/10/24 00:13:13
Zainteresowanych zapraszam do pobrania darmowego audiobooka - Katedra w Barcelonie. 4,5 godziny nagrania zupełnie za Darmo
Katedra w Barcelonie - pobierz Audiobooka Za Darmo
-
Gość: monika, *.ssp.dialog.net.pl
2010/04/22 19:17:27
nie zgadzam się, książka wciąga, wchłania i nie pozwała od siebie odejść, pomysłowo wplecione fakty historczne podane w stylu popularno naukowym Discovery, razem z historią bohaterów, których czuje się jak z krwi i kości. Ludzki sprawy podane tak jak się mają od wieków - miłość, zawiść i przyjaźń, ja się zryczałam.
-
Gość: SYlwia, *.opera-mini.net
2012/03/24 08:36:02
Książkę przeczytałam jednym tchem. Mimo, że mam dwójkę małych dzieci uporalam się z książką w 8 dni. Fakt, początek trochę mdły, ale dorosłe życie Arnau'a zaciekawia.
-
Gość: ruiz, *.red-88-16-248.dynamicip.rima-tde.net
2015/04/21 22:09:00
Bzdura.
Książka jest wspaniała.
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...