Blog > Komentarze do wpisu
Hotel Paradise, Martha Grimes

 

 

Dwunastoletnia Emma Graham mieszka w Hotelu Paradise nad jeziorem. Hotel należy do jej rodziny i wszyscy pomagają w prowadzeniu tego interesu. Do jej obowiązków należy pomoc w przygotowywaniu posiłków oraz obsługiwanie klientów w ich trakcie. Nie chodzi do szkoły w czasie sezonu turystycznego, więc ma mnóstwo czasu.

Jest dziewczyną inteligentną, świadomą swoich wad i zalet, umiejącą zjednywać sobie ludzi, aczkolwiek nie ma zbyt wielu znajomych w swoim wieku. Najbardziej lubi przebywać i rozmawiać z osobami starszymi - szeryfem Samem, kelnerką Maud, starszymi paniami prowadzącymi małe sklepiki.

Emma ma dużą swobodę ruchów, nikt jej nie kontroluje i nie rozlicza z czasu spędzonego poza hotelem. Trochę z nudów, trochę z zaciekawienia postanawia zająć się tajemniczym utonięciem dziewczynki w Jeziorze Duchów. Wydarzenie to miało miejsce czterdzieści lat wcześniej, a okoliczności śmierci dziewczynki nigdy nie zostały wyjaśnione.

Aby dowiedzieć się czegoś o zmarłej dziewczynce i ciotkach, z którymi mieszkała w domu na skraju jeziora Emma musi odbyć kilka niedalekich podróży do Cold Flat Junction oraz odwiedzić niektórych starszych mieszkańców miasteczka. Nie może liczyć na pomoc zaprzyjaźnionego szeryfa, ponieważ w tamtym czasie  nie pracował jeszcze w mieście. Poza tym jego uwagę całkowicie zaprząta sprawa zamordowanej w miasteczku niezidentyfikowanej dziewczyny.

Martha Grimes i jej pisarstwo spodobało mi się przy okazji czytania pierwszej z cylku angielskich powieści z Richardem Jurym "Pod Huncwotem".  Tutaj mamy prowincjonalną Amerykę lat sześćdziesiątych odmalowaną z dużą dbałością o szczegóły. Jest to powieść adresowana ni to do nastolatków ni to do dorosłych. Raziło mnie, że opisy i akcja są trochę zbyt rozwlekłe i powtarzalne. Z drugiej strony leniwie rozwiązywana zagadka z przeszłości splątana z nową zbrodnią wciąga i każe czytelnikowi towarzyszyć Emmie w jej rozterkach i odkryciach. Na pewno dokończę ten trzytomowy cykl amerykański, bo mam już na półce kolejny tom "Stacja Cold Flat Junction".

 

Moja ocena: 4,5/6

sobota, 28 marca 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/03/28 12:15:35
mam "Hotel Paradise" na półce :) i z chęcią niedługo przeczytam :)
-
2009/03/28 12:17:56
Czekam więc na Twoją recenzję :)
-
2009/10/06 12:14:34
Czytam teraz Hotel Belle Rouen - niestety czyta się ciężko, nie potrafię w najmniejszym stopniu zidentyfikować się z jej osobą. Może dlatego, że postrzeganie świata przez 13-latkę jest już dla mnie niestety abstrakcja:)Zgadzam się, że realia są dobrze oddane - czuć klimat takiej zaspanej prowincji, ale to za mało, żeby mnie wciągęło, a za dużo, żebym po prostu oddała książkę bez dokończenia. Jakoś dobrnę, ale...:)
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...