Blog > Komentarze do wpisu
Dziwny przypadek psa nocną porą / The Curious Incident of the Dog in the Night-Time, Mark Haddon

 

 

Piętnastoletni Christopher ma zespół Aspergera. Wszystkie bodźce słuchowe, wzrokowe, dotykowe, które do niego docierają ulegają zwielokrotnieniu, osaczają go, wprowadzają chaos i nieporządek. Nadmiar informacji sprawia, że mózg nie jest w stanie przetworzyć wszystkich impulsów i chłopiec odczuwa ból, który sprawia, że zamyka się w sobie, szuka ustronnych miejsc, jęczy, krzyczy, broni się.

To wszystko przełożone na życie znaczy mniej więcej tyle, że Christopher nie lubi: nowych sytuacji i nieznanych osób, zatłoczonych miejsc, być dotykany przez innych, niektórych potraw.

Lubi natomiast: w szkole przedmioty ścisłe, rzeczy i zagadnienia logicznie wytłumaczalne, jasne zasady i logiczny plan działania, swoją samotność, czytać książki popularnonaukowe, zwierzęta domowe.

Sprawia mu trudność: rozpoznawanie intencji i nastrojów u innych osób, prowadzenie pogawędki o niczym, nawiązywanie kontaktów z ludźmi, opanowanie emocji negatywnych w przypadku naruszenia jego strefy prywatnej.

Tak z grubsza wygląda charakterystyka chłopca, który jest głównym bohaterem i narratorem powieści. Śmierć psa sąsiadki staje się początkiem śledztwa, które ma na celu schwytanie brutalnego sprawcy, a które doprowadza chłopca do prawdy o rodzinie. Christopher opisuje swoje działania i tworzy powieść detektywistyczną pod kierunkiem szkolnej terapeutki Siobhan. Książka napisana jest bardzo prostym językiem, z wyjątkiem fragmentów, w których Christopher wyjaśnia skomplikowane obliczenia matematyczne. Chwilami jest śmiesznie, czasem wzruszająco. Ja zapałałam ogromną sympatią do tego chłopca. 

"Dziwny przypadek ..." to poruszająca książka o tym w jaki sposób dorośli krzywdzą swoje dzieci nie zdając sobie sprawy z bólu jaki im zadają. Rozgrywki dorosłych, ich kłótnie, nieporozumnienia dotkliwie ranią dzieci, które mimo, iż nie rozumieją do końca o co chodzi, czują zagrożenie i bronią się przed nim. To lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców.

 

Moja ocena: 6/6

poniedziałek, 23 marca 2009, dededan

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/03/24 13:46:00
czytałam tę książkę kilka lat temu, ale nie zrobiła na mnie tak wielkiego wrażenia jak na tobie; pozbyłam się zresztą własnego egzemplarza na podaju
-
2009/03/24 20:31:25
Czytałam ją trochę przez pryzmat mojego syna (też Asperger) i cieszyłam się, że mój ma znacznie mniej zahamowań i że mogę go dotykać. Poza tym pokrzepiające były sukcesy matematyczne Christophera. Muszę zdobyć polską wersję, aby dać poczytać rodzinie i znajomym, bo ludzie nie wyobrażają sobie, co może siedzieć w głowie u takiego dziecka.
-
2009/03/25 09:14:16
no to faktycznie masz inną perspektywę; podejrzewam, że też czytałabym inaczej tę książkę, gdybym mogła ją oprzeć na własnych doświadczeniach
-
2009/03/26 18:36:01
Mnie niezmiernie ciekawi ta książka, bo pracowałam z dzieckiem z Zespołem Aspergera. Było to niesamowite doświadczenie, ale książka wciąż jakoś nie może wpaść mi w ręce.
-
2009/03/28 12:19:30
E.milia - witaj! Spróbuj na allegro, bo w księgarniach już raczej nie znajdziesz.
-
2009/04/19 21:05:47
Też czytałam tą książkę, co prawda było to dość dawno temu, ale pamiętam, że bardzo mi się podobała :)
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...