Blog > Komentarze do wpisu
Cold Light, John Harvey
Po powieść Johna Harveya, nietłumaczonego dotąd na jezyk polski, sięgnęłam po przeczytaniu recenzji jego książek na blogu Book Chase. Autor w szczególności wychwalał powieści z detektywem Charlie Resnickiem. "Cold Light" to szósta z kolei część cyklu o Resnicku, ale w zasadzie nie miałam wyboru więc zadowoliłam się którąkolwiek książką.
 
Charlie Resnick to odpowiednik Johna Rebusa z powieści Iana Rankina. Samotnik, rozwodnik mieszkąjący z kotami, znawca muzyki rozrywkowej oraz inspektor policji. I podobnie jak u Rankina mamy Siobhan - protegowaną i ulubienicę Rebusa i w książce Harveya mamy młodą policjantkę Lynn - ni to córkę ni kochankę Resnicka.
 
W książce mamy dwa główne wątki - pierwszy dotyczy przemocy domowej, frustracji i agresji wyładowywanej na dzieciach i żonie. Damski bokser - bezrobotny Gary James atakuje Nancy urzędniczkę w wydziale spraw mieszkaniowych. Zamyka się z nią w pokoju i w ten sposób próbuje nakłonić ją do przydzielenia jemu i jego rodzinie lepszego kwaterunku. Szczęśliwie z odsieczą przybywa policja w osobie Resnicka, a Nancy nie skarży Garego. Policjanci jednak nie do końca wierzą w niewinność tego człowieka.

Tego samego dnia, po hucznym przyjęciu z okazji Bożego Narodzenia Nancy nie wraca do domu. I tu zaczyna się drugi wątek powieści - śledztwo w sprawie zaginięcia prowadzi Resnick. Na domiar złego detektyw czuje się osobiście zaangażowany, ponieważ jest ostatnią osobą, która widzi dziewczynę przy wyjściu z hotelu jako, że świętował w tym samym budynku. Po kilku dniach policjanci dostają kasetę z żądaniem okupu. Czy Gary ma coś wspólnego z zaginięciem Nancy?

Akcja na początku rozwija się powoli, rozpoczynane są kolejne wątki dotyczące przede wszystkim skomplikowanych spraw uczuciowych policjantów pracujących dla Resnicka. Chwilami bywało to dla mnie nużące. Akcja znacznie przyspiesza po około 120 stronach i wówczas rzeczywiście trudno książkę odłożyć.

Resnick jest sympatyczym detektywem, Harvey umie tworzyć ciekawą fabułę - to mi wróży powrót do serii z Resnickiem. Będę polować na kolejne części.

 

Moja ocena: 4,5/6

Dla zainteresowanych (dla mnie też) spis wszystkich części powieści z Resnickiem:

1. Lonely Hearts (1989)
2. Rough Treatment (1990)
3. Cutting Edge (1991)
4. Off Minor (1992)
5. Wasted Years (1993)
6. Cold Light (1994)
7. Living Proof (1995)
8. Easy Meat (1996)
9. Still Water (1997)
10. Last Rites (1998)
11. Cold in Hand (2008)

wtorek, 24 lutego 2009, dededan

Polecane wpisy

  • Czytambolubie.com - nowe wpisy

    Na blogu czytambolubie.com pojawiły się następujące wpisy. Recenzje książek, audiobooków, komiksów: Znalezione nie kradzione, Stephen King Szczygieł, Donna Tart

  • Nowe wpisy na nowym blogu - zapraszam!

    Na czytambolubie.com pojawiły się recenzje następujących książek (okładki są zalinkowane): Jednocześnie przypominam, że tutaj nie będę już pisać, więc proszę z

  • Ważny komunikat i ważna zmiana

    Drodzy czytelnicy, Po ośmiu latach pisania bloga pod tym adresem postanowiłam przenieść się na swoje. Znajdziecie mnie teraz tutaj: czytambolubie.com Powoli cał

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
zBLOGowani.pl
Czytam, bo lubię

Wypromuj również swoją stronę Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...